कालापानीमा राखिएको टेलिकमको मोबाइल नेटवर्क भारतको भन्दा उत्कृष्ट, ४० किमीसम्म कभरेज

काठमाडौँ। पछिल्लो दिनमा नेपालले आफ्नो कालापानी, लिपुलेक र लिम्पियाधुरालाई नक्सामा समावेश गरेसँगै भारत तनाबमा रहँदै आएको छ ।

नेपाल सरकारले संसदबाट पास गरेर नक्सामा राखेसँगै कालापानी, लिपुलेक र लिम्पियाधुरा क्षेत्रमा ससस्त्र प्रहरीको यूनिट समेत राखेको छ ।

सरकारले बोर्डर सुरक्षा गर्न ससस्त्रको यूनिट राखेसँगै नेपाल टेलिकमले आफ्नो सेवा समेत सो क्षेत्रमा बिस्तार गरेको छ ।

एक साताअघि मात्र कालापानी, लिपुलेक र लिम्पियाधुरा क्षेत्रमा नेपाल टेलिकमले सिडिएमए टावर संचालन गरेको छ जसले भारतीय सिमा क्षेत्रमा पनि संचार सुबिधा पुगेको छ।

हालै आएको भारतीय संचार माध्यमको रिपोर्टअनुसार ती पहाडी ईलाकाहरुमा नेपालको सञ्चार सुविधा भारतको भन्दा निकै राम्रो रहेको छ।

खासगरी उत्तराखण्डको छेउछाउको पहाडी सिमानामा भारतीयहरू अझै पनि नेपाली नेटवर्कमा निर्भर रहनु परेकोछ। यी दुर्गम क्षेत्रहरूमा भारतको सञ्चार सुविधा अझै सुधार गरिएको छैन्।

उत्तराखंडको सीमावर्ती गाउँहरूमा भारतीय सरकारी टेलिकम अपरेटर बीएसएनएलको नेटवर्क सिग्नल धेरै कमजोर रहेको मिडिया रिपोर्टमा उल्लेख छ । जसले गर्दा कहिलेकाँही मात्र फोन लाग्दछ । धेरै चोटि बीएसएनएलको नेटवर्कले घण्टौंसम्म काम नगर्ने बताईएको छ।

यस्तो अवस्थामा सीमावर्ती गाउँका भारतीय जनता अझै पनि नेपाली सञ्चार सुविधामा आश्रित छन्। यस्तो अवस्थामा सो क्षेत्रका व्यक्तिहरू प्राय नेपालको सिम प्रयोग गर्ने गर्दछन्।

मिडिया रिपोर्टका अनुसार सो क्षेत्रका गाउँहरू उपत्यकामा बसालिएको छ । तर बीएसएनएल टावरहरू उत्तराखंडको नेपाल सीमामा रहेको पहाडमा अवस्थित छन्। नेपाल नजिक भएको कारण तिनीहरूको क्षमता एकदम कम राखिएको बताईएको छ।

यस्तो अवस्थामा, बीएसएनएलको मोबाइल टावरको सिग्नल भारतकै गाउँहरूमा पहुँच योग्य छैन, किनकि यी गाउँहरू उपत्यका बीचमा अवस्थित छन्। यस्तो अवस्थामा, तिनीहरू नेटवर्क दायरामा आउनको लागि उच्च स्थानमा आउनु पर्छ।

मेष राशि (चु, चे, चो, ला, लि, लु, ले, लो, अ)

अरुको कुरामा बिशेष ध्यान नदिनु होला । मनमा कुबिचारले बास गर्नाले भोलिको समयमा केहि झन्झज पर्न सक्छ । खर्चको योग रहेको हुनाले लगानिमा ध्यान दिनु होला । बौधिक ब्यत्तित्व सगँको भेटघाटमा समय ब्यतित रहने छ । खानपानका कारण स्वास्थमा सामान्य खराबि देखा पर्नेछ ।

बृष राशि (इ, उ, ए, ओ, बा, बि, बु, बे, बो)

ब्यापार ब्यवसायको निम्ति राम्रो समय रहेको छ । निर्णय गर्ने क्षामतामा बृद्यि हुनेछ । मित्रजनह? बाट साथ सहयोग प्राप्त हुनाले मनमा प्रशन्नता छाउनेछ । सामान्य यात्रा रहन सक्छ । पारीवारिक मनोरञ्जनका क्षेत्रमा समय ब्यतित रहनेछ । कार्य धैर्यताका कारण पद प्रतिष्ठामा बृद्धिको योग रहेको छ ।

मीथुन राशि (का, कि, कु, घ, ङ, छ, के, को, ह)

अरुको छीटो बिश्वास गर्ने बानिको कारण तपाँईलाई सामान्य धोका हुन सक्छ । अ?को सहयोग निम्ति धेरै समय ब्यतित हुन सक्छ । कुरा काट्रने ब्यक्ति ह?को बृद्यि हुनेछ । शत्? सबल रहलान । स्वास्थ सम्बन्धि समस्या ले सताउला । नयाँ लगानि तथा साजेदारीकार्यका क्षेत्रमा भने उत्तम समय रहनेछ ।

कर्कट राशि (हि, हु, हे, हो, डा, डि, डु, डे, डो)

मनोरञ्जनको क्षेत्रमा धेरै समय ब्यतित हुन सक्छ । सामान्य आम्दानि हुनसक्ने सम्भाबना रहेको छ । मित्र जन को साथ सहयोग प्राप्त हुनेछ । नयाँ कार्यको थालनिले गर्दा मन प्रशन्न रहला ।मन प्रशन्न गराउने समाचार प्राप्त रहनेछन । अध्यन अध्यापनका सन्दर्भमा खर्चिएको समय उत्तम रहनेछ ।

सिंह राशि (मा, मि, मु, मे, मो, टा, टि, टु, टे)

भौतिक श्रोत साधनको प्रयोगले मन प्रशन्न रहला । पारीवारिक साथ सहयोग बाट काममा बिशेष फाईदा हुनेछ । दाम्पत्य सम्बन्धमा सुधार आउनेछ । श्रम परीश्रमको कदर नहुनाले मनमा सामान्य चिन्ता हुनेछ । सामान्य कार्य सम्पादनमा अधिक परीश्रको सम्भाबना रहेको छ ।

कन्या राशि (टो, प, पि, पु, ष, ण, ठ, पे, पो)

खानपान मा बिशेष ध्यान दिनु पर्ने समय रहेको छ । कामको क्षेत्रमा भने साधारण झन्झट तथा अप्जस सहनु पर्ला । दाजु भाई बिचको साथ सहयोग प्राप्त हुनेछ । आय आम्दानि मा बृद्यिहुने योग रहेको छ । सामान्य यात्रा पस्चात मान सम्मानको प्राप्ती हुन सक्नेछ ।

प्रकाशित मिति July 2, 2020

प्रतिकृया दिनुहोस