महिला मित्रहरु जुँगा आएर हैरान हुनुहुन्छ ? अब नआत्तिनुहोस् यी ३ घरेलु उपायले समाधान गर्छ तपाइको समस्या

पुरुषमा जुँगा आउनु सामान्य कुरा हो । तर कुनै कुनै महिलाको पनि हल्का जुँगा आउने गर्छ ।महिलाहरुको अपर लिपमा कपाल आउनु धेरै जसोको समस्या हो ।खासमा महिलाहरुमा अनावश्यक कपालको विकास हुन हर्मोनल या आनुवंशिक कारणबाट हुन्छ ।महिलाको अपर लिपमा कपाल आउदा महिलाको अनुहार नै त्यति राम्रो देखिदैन। अनुहार नै भद्दा देखिन्छ ।यो समस्या धेरैलाइ छ ।तर यो समस्या हटाउन ल दिइएको केहि घरेलु उपाय अपनाउन सकिन्छ ।

अन्डाको सेतो भाग –

अन्डाको सेतो भाग एक चम्चा आटा र चीनीलाई मिसाउनुहोस्।फेरी यस पेस्टलाई आफ्नो ओठभन्दा माथिल्लो भागमा लगाउनुहोस्। यस पेस्‍टलाई कम से कम ३० मिनेटसम्म राख्नुहोस। राम्रो परिणाम पाउनको लागि एक हप्तामा २ पटक यो बिधि अपनाउनुहोस्।

बेसार र पानी –

अपर लिपमा अनएको कपाल हटाउन बेसार निकै उपयोगी मानिन्छ । एक चम्चा बेसारमा त्यति नै पानि हालेर यसलाई गाढा पेस्ट बनाउनुहोस्। यस पेस्टलाई आफ्नो माथिल्लो ओठ भन्दा माथि लगाउनुहोस् । र आधा घण्टापछि पानिले सफा गर्नुहोस। यस उपाय ४ हप्तासम्म नियमित गर्दा अपर लिपमा नया कपाल पलाउन रोकिन्छ।

कागती, चिनी र पानी –

कागती निचोडेर यसमा थोरै चिनी मिलाएर पातलो पेस्ट हसनेगरी घोल्नुहोस। त्यसपछी ओठको माथिल्लो भागमा लगाउनुहोस्। यसलाई १५ मिनेट राखेर सफा पानीले धुनुहोस।

र यो पनि पढ्नुहोस्

यसरी हट्छ शरीरका अनावश्यक रौँ

मानवशरीरमा अनगिन्ती रौं हुन्छन् । बाल्यावस्थामा त्यति रौं नदेखिए पनि युवावस्थामा शरीरभरि रौं आइसकेको हुन्छ । अलि काला र मोटा रौं सामान्य किसिमले सबैले देख्न सकिने हुन्छ भने भुवादार मसिना रौं झट्ट हेर्दा नदेखिने हुन्छ । यस्तो भुवादार रौं प्रायः सबैको शरीरभरि हुन्छ र नियालेर हेरेमा मात्र देख्न सकिन्छ । तर कसै–कसैको त स्पष्ट देखिने गरी शरीरका अनावश्यक ठाउँमा पनि रौं आएको हुन्छ ।

विशेष गरी महिलाको अनुहार र हातगोडामा आएका यस्ता रौंले चिन्ता बढाउने गर्छ । अनुहारमा आएको रौं सजिलै देखिने हुनाले आफूलाई अरुले लोग्ने मान्छेजस्ती रहिछ भन्ने ठाने होलान् भनेर हीनताबोध हुने गरेको ब्युटीपार्लरमा आउनेहरु नै बताउने गर्छन् । तर आजकल विभिन्न डिजाइनमा कपाल मिलाउने, आँखिभुइँ मिलाउने, पाखुरा–गोडामा देखिएका रौं हटाउने धेरै महिलाका लागि सामान्य भइसकेको छ । महिला मात्र होइन, पुरुषहरु पनि आफ्नो सौन्दर्यप्रति चासो राख्न थालेका छन् । उनीहरुले पनि आँखिभुइँ मिलाउने, नाक–कानमा आएका अनावश्यक रौं उखेल्ने गरेको पाइन्छ । प्रायः ब्युटिपार्लरमा आँखिभुइँ मिलाउनकै लागि भनेर युवतीहरु आउने गर्छन् । हुन पनि थ्रेडिङ गरेर आँखिभुइँ मिलाएपछि उनीहरुको अनुहारको चमक नै अर्कै हुन्छ ।

अहिले मात्र होइन, प्राचीनकालमा पनि अनावश्यक रौं हटाउने गरिन्थ्यो । त्यतिखेर ढुंगा वा फलामका धारिला हतियार बनाएर रौं खौरिने गरिन्थ्यो । अझ इजिप्सियनहरुले त हिलो र फिट्किरी दलेर रौं हटाउँथे । केही पछि कागती र चिनीको मिश्रण दल्ने र रगड्ने गरेर रौं हटाउन थालियो । यसरी जुन पायो त्यही तरिकाले रौं हटाउँदा घाउ हुने, इन्फेक्सन भई जटिलता थपिने, एलर्जी हुनेजस्ता विभिन्न समस्या आउन सक्छ । त्यसैले विशेषज्ञ वा तालिमप्राप्त व्यक्तिबाट मात्र यस्ता काम गराउनु बुद्धिमानी हुन्छ ।

वाक्सिङ

वाक्स भन्नाले एक किसिमको मइन भन्ने बुझिन्छ । यो माहुरीको चाका, रुखबाट आउने खोटो वा अन्य टाँसिने पदार्थबाट बनाइएको हुन्छ । तर रौं उखेल्नकै लागि भने तयारी वाक्स पनि पाइन्छ । रौं भएको ठाउँमा वाक्स लगाएर त्यसमाथि एक किसिमको वाक्स पेपर लगाइन्छ । यसमा रौं कतातिर लर्केको वा बहेको छ भन्ने खूब विचार पुर्याउनुपर्छ । रौं बहेतर्फ नभएर उल्टोबाट वाक्स पेपर उप्काइन्छ । यसो गर्दा रौं वाक्स पेपरसँगै उखेलिएर आउँछ । यस विधिमा जरैदेखि रौं उखेलिने भएकाले पछि–पछि त्यस ठाउँमा रौं आउन बिस्तारै कम हुँदै जान्छ । तर यो विधिमा धेरै होसियारी हुनुपर्छ ।

सेभिङ

यो रौं हटाउने सबैभन्दा सजिलो र स्वास्थ्यका हिसाबले सुरक्षित तरिका हो । यस विधिमा दाह्री काटेजस्तो ब्लेडले खौरेर अनावश्यक रौं हटाउन सकिन्छ । तर यसमा रौंको जरा जस्ताको त्यस्तै रहने भएकाले चाँडै पुनः उम्रिन्छ । त्यसैले समय–समयमा खौरिरहनुपर्ने हुन्छ ।

ट्वीजिङ

चिम्टीले एक–एक गरी रौं उखेल्ने विधि नै ट्वीजिङ हो । एकादुई फाट्टफुट्ट रुपमा आउने रौंलाई यस विधिले जरैदेखि उखेल्न सकिन्छ । यसरी उखेल्दा फेरि सो रौं उम्रने सम्भावना कमै हुन्छ । एक–दुई वटा रौं फुलेका छन् भने यसरी चिम्टीले निकाल्ने विधि उपयुक्त हुन्छ ।

रिमुभर क्रिम

बजारमा पाइने हेयर रिमुभर क्रिमको प्रयोग गरेर पनि रौं हटाउन सकिन्छ । यो सजिलो उपाय भए पनि छालाको एलर्जी हुने सम्भावना हुन्छ । किनकि यसमा केमिकल मिश्रण गरिएको हुन्छ । त्यसैले विनापरीक्षण यसको प्रयोग गर्नुहुँदैन ।

थ्रेडिङ

धागोको प्रयोगबाट अनावश्यक रौं हटाउने विधिलाई थ्रेडिङ भनिन्छ । प्रायजसो ब्युटिपार्लरमा यही विधिद्वारा आँखिभौंको अनावश्यक रौं उखेल्ने गरिन्छ । यसका लागि धागो समाउने र प्रयोग गर्ने तरिका भने सिक्नुपर्ने हुन्छ । केही दिनको अभ्यासपछि सजिलै जानिन्छ । थ्रेडिङ विधि मसिना भुवादार रौं हटाउन बढी उपयोगी हुन्छ । रौं र स्थानअनुसार २–३ हप्तामा पुनः थ्रेडिङ गर्नुपर्ने हुन्छ ।

ब्लिचिङ

छालाको रंगजस्तै हुने गरी ब्लिचिङ गरेमा रौं देखिँदैन । यस विधिमा सामान्य रौं त्यहीँ छिपाइन्छ र छालाजस्तै देखिन्छ । तर यो ब्लिच हटेपछि रौं देखिन्छ । छोटो समयका लागि यो तरिका उपयोगी हुन्छ । कसै–कसैले छालाका दाग छिपाउन पनि यसको प्रयोग गर्छन् भन्ने सुन्नमा आएको छ । तर जे कामका लागि बनेको हो, सोही काममा मात्र प्रयोग
गर्नु बेस हुन्छ ।

अन्य विधि

रौंको जरामा विद्युत् प्रवाह गरी रौं नष्ट गर्ने इलेक्ट्रोलाइटिस विधि, विकिरण दिएर रौं नष्ट गर्ने विधि, अप्रेसन गरेर रौं हटाउने विधि पनि विकास भैसकेका छन् । तर यी विधिहरु सामान्य प्रशिक्षणका भरमा सम्भव हुँदैन र बढी नै रिस्क पनि हुने भएकाले विशेषज्ञद्वारा मात्र गराइन्छ । अनावश्यक रौं हटाउन आफैंले प्रयास गर्नुभन्दा तालिमप्राप्त व्यक्ति वा विशेषज्ञको परामर्श र सहयोग लिनुपर्छ ।

अनावश्यक रौं आउने विभिन्न कारण हुन्छन् । ती कारण पत्ता लगाई सो अनुसार कारणकै उपचार गराउनु राम्रो हुन्छ । थाइराइडजस्तो समस्या, तनाव, हर्मोनयुक्त औषधिको सेवन, जातीयता, वंशाणुगत, उमेर आदि विभिन्न कारणले रौं उम्रने कार्यमा प्रभाव पर्ने हुनाले यसतर्फ पनि विचार गर्नुपर्ने हुन्छ । जे होस्, अनावश्यक ठाउँमा रौं आयो भनेर चिन्ता गर्नुभन्दा सर्वप्रथम डाक्टरी परीक्षण गराएर रौं आउनुको कारण पत्ता लगाएपछि सो कारणअनुसार रौं हटाउने उपायतिर लाग्नु बुद्धिमानी हुन्छ । ( साभार श्रोत : साधना )

प्रकाशित मिति July 19, 2019

प्रतिकृया दिनुहोस