बाढीबाट भाग्दै आएको बाघ घरभित्रको ओछ्यानमा सुतिरहेको अवस्थामा भेटिएपछि…

काठमाडौँ । भारतको आसामको एक परिवार तब आश्चर्यमा पर्यो जब बजार गएर फर्किदा उनीहरुले आफ्नो ओछ्यानमा जंगली बाघ भेटे । घटना भारतको उत्तरपूर्वी राज्य आसामको हरमुती गाँउको हो । घरका मानिसले बाघलाई वाधा नपु¥याई वन विभागका मानिसका खबर गरे । बाघलाई पक्रन गएको वन्यजन्तु ट्रष्टले आफ्नो आधिकारिक ट्वीटरमा घरभित्रको आछ्यानमा सुतिरहेको बाघको तस्विर पोष्ट गरेको छ ।

तस्विरमा बाघ ओछ्यानमा आराम गरिरहेको देखिन्छ । शुक्रबार समाजिक संजालमा पोष्ट गरिएको एक तस्विरमा लेखिएको छ ,‘ हाम्रा भेटनरीहरु घरभित्र पसेको बाघलाई कसरी बेहोस बनाउने भनेर आसाम वन विभागका कर्मचारीसँग योजना बनाइरहेका छन् ।’ पोष्टमा बाघको घरभित्रको प्रवेशको कारण खुल्याउदैं लेखिएको छ ,‘बाढीले अजिवका पाहुना घरमा ल्याउँछ ।’

बाघ नजिकैको कान्जिरङ्गा राष्ट्रिय निकुञ्जमा पसेको बाढीबाट जोगिन गाउँ पसेको विश्वास गरिएको छ । कान्जिरङगा राष्ट्रिय निकुञ्ज बाघ, हात्ती, भालु र गैंडाको लागि चर्चित छ । कान्जिरङ्गा राष्ट्रिय निकुञ्ज विश्वको सबैभन्दा धेरै एक सिंगे गैडाको बसोबास भएको वन हो । कान्जिरङगा राष्ट्रिय निकुञ्जमा १६४१ एक सिङ्गे गैडा पाइन्छ । यो निकुञ्ज युनेस्कोको विश्व सम्पदा केन्द्रमा सूचीकृत छ । कान्जिरङ्गा राष्ट्रिय निकुञ्जका सह निर्देशक रोहीनी बल्लब सैकिआयले बाघलाई बेहोस बनाउने प्रयास गरेको तर पछि आफै उठेर शान्तसँग बाटो लागेकाले केही नगरेको बताइन् । ‘बाघ शान्त थियो र यसले कुनै खतरा पु¥याउने अवस्था नरहेकाले हामीले केही गरनौं ,’ सैइकीयाले भनिन् ।

विश्व वन्यजन्तु कोषका अनुसार विश्वमा हाल ३,९०० बाघ मात्र जिवित छन् । बाघलाई लोपोन्मुख जीवमा गनिन्छ । दक्षिण एशियामा ठूलो प्रभाव पारेको पछिल्लो बाढीले निकुञ्जभित्र अन्य कयैन जीवजन्तुलाई पनि प्रभावित बताएको वन्यजन्तु ट्रस्टले बताएको छ । उसका अनुसार बाढीपछि कयैन हरिण, गैँडा, हात्तिहरु पनि हराइरहेका छन् । अधिकारीका अनुसार केही दिन अघि आएको मुसलधारे पानीपछि कान्जिरङ्गा राष्ट्रिय निकुञ्जको ९५ प्रतिशतसम्म भू–भाग डुबानमा परेको थियो ।

शुक्रबार यस्तै बाढीमा परेर चुलुम्म डुबेर सुरक्षित ठाँउ खोज्दै हिडेका गैँडाको भिडियो भारतीय वन सेवामा कार्यरत अरुण भिग्नेशले ट्वीट गरेका थिए । आसाम राज्य विपद् व्यवस्थापन प्राणिकरणले जुलाई १३ देखि १८ बीचमा निकुञ्जभित्र ८३ वटा जीवको मृत शरिर भेटेको थियो । मध्य–जुलाईमा आएको ठूलो बाढीबाट नेपाल, भारत र बंगालदेशमा ठूलो असर गरेको थियो । हालसम्म बाढीमा परेर यस क्षेत्रमा २२७ मानिसको मृत्यु भएको रिपोर्ट छ । त्यसबाट १ करोड तीन लाख मानिस त प्रभावित नै भएका थिए ।

प्रकाशित मिति July 21, 2019

प्रतिकृया दिनुहोस