अन्तरजातीय विवाह गरे २ लाख जरिवाना, युवतीले मोबाइल चलाउन नपाउने !

नयाँदिल्ली : सामाजिक विभेद् कानुनी रुपमै दण्डनीय हुनुपर्ने मुद्दा संसारभर चलिरहँदा भारतीय प्रधानमन्त्री नरेन्द्र मोदीको गृहक्षेत्र गुजरातमै त्यस्तो कानुनलाई चुनौती दिने चलन रहेछ ।

भारतको गुजरातको दन्तेवाडास्थित ठाकुर समुदायमा यदी कुनै युवा/युवतीले अन्तर्जातीय विवाह गरेको खण्डमा दण्ड सजाय नै भोग्नुपर्ने नियम छ । ठाकुर समुदायका युवा÷युवतीले प्रेममा परेर विवाह गरेको खण्डमा १ लाख ५० हजार भारु जरिवानाको रुपमा तिर्नुपर्छ ।

यहाँका १२ गाउँमा बसोबास गर्दैआएका ठाकुर समुदायले यस्तो नियम लागु गरेका हुन् । साथै यहाँका अविवाहित युवतीलाई मोबाइल फोन चलाउन समेत प्रतिबन्ध लगाइएको छ ।

पछिल्लो समय अन्तर्जातीय विवाहको क्रम बढेसँगै यस्तो नियम ती समुदायले बनाएको बताइन्छ । त्यसो त, जरिवाना पनि युवा र युवतीका लागि फरक बनाइएको छ । यदी ठाकुर समुदायकी युवतीले अन्य जातिको युवकसँग प्रेममा परेर विवाह गरिन् भने उनको परिवारले डेढलाख जरिवाना तिर्नुपर्छ ।

तर ठाकुर युवकले त्यसैगरी अन्य जातिको युवतीसँग विवाह गर्ने ठाकुर युवकको लागि २ लाख जरिवाना तय गरिएको टाइम्स अफ इन्डियाले जनाएको छ । गत जुलाइ १४ मा मात्रै १२ गाउँका ८ सयजति ठाकुर अगुवा र युवाहरुको भेलाले ९ बुँदे नियम तयार पारेको थियो । उक्त समुदायका जोसुकैले पनि नियम अवहेलना गरेको खण्डमा दण्डित हुनुपर्ने उनीहरुले बताएका थिए ।

अनौठो त के भने, कंग्रेसका सांसद गेनिबेन नागाजी यही समुदायको प्रतिनिधित्व गर्छिन् । जो आफैँ पनि यस्तो नियम लगाइएकोमा समर्थन जनाउँदै आएकी छन् ।

हाम्रो नेपालमा

अन्तरजातीय विवाह गर्ने सात जोडी सम्मानित

अन्तरजातीय विवाह गर्ने खोटाङका सात जोडीलाई सम्मान गरिएको छ। दलित भए पनि गैरदलितसँग विवाह गरेर जीवन निर्वाह गरिरहेका जोडीलाई खोटाङ दलित विकास मञ्च नेपालले बिहीबार सम्मान गरेको हो।

दलित विकास मञ्चले रुपाकोट मझुवागढी नगरपालिका–२ सोल्माका गंगाबहादुर विश्वकर्मा र सरिता राई, रुपाकोट मझुवागढी नगरपालिका–९ निर्मलीडाँडाका प्रकाश तोलाङ्गे र ललिता राई, रुपाकोट मझुवागढी नगरपालिका–२ सोल्माका सरोजकुमार विश्वकर्मा र ईश्वरी सुवेदी, रुपाकोट मझुवागढी नगरपालिका–११ खार्मीका भूमिराज दर्जी र पार्वती गुरुङ, दिप्रुङ गाउँपालिका–१ याम्खाका हरि मुग्राती र लक्ष्मी गुरुङ, रुपाकोट मझुवागढी नगरपालिका–१ दिक्तेलका राजेन्द्र विश्वकर्मा र सुशिला मगर तथा खोटेहाङ गाउँपालिका–६ इन्द्रेणीपोखरीका यदुकुमार नेपाली र कुमारी आचार्यलाई सम्मान गरेको छ।

अन्तरजातीय विवाह गरेर समाजमा नमूना जोडीका रुपमा सङ्घर्ष गरिरहेका जोडीलाई सम्मानस्वरुप जिल्ला समन्वय समितिले एकमुष्ट २५ हजार रुपैयाँ प्रदान गरिएको मञ्चका अध्यक्ष मिलन चाहारले बताए।

यसैबीच, मञ्चले दलित समुदायबाट जनप्रतिनिधिका रुपमा निर्वाचित भएका ६२ जनालाई बधाई तथा शुभकामना दिएको छ। जिल्लामा दलित समुदायबाट निर्वाचित ९१ जना जनप्रतिनिधिमध्ये ६२ जनालाई बधाई तथा शुभकामना दिइएको मञ्चले जनाएको छ। दलित समुदायबाट नवनिर्वाचित जनप्रतिनिधिलाई जिल्ला समन्वय समितिका संयोजक राजनकुमार बिसी लगायतले खादा ओढाएर सम्मानपत्र प्रदान गरेका थिए। रासस

प्रकाशित मिति July 22, 2019

प्रतिकृया दिनुहोस