चिसो बढेसँगै ओंठ फूटेर हैरान हुनुहुन्छ ? यसरी जोगाउनुहोस्

काठमाडौं । ओंठले व्यक्तिको सुन्दरता झल्काउँछ । कोमल ओंठले मानिसलाई सुन्दर देखाउछ । तर बढ्दै गएको चिसो र धुलोधुँवायुक्त वातावरणका कारण धेरै मानिसहरुमा ओंठ फूट्ने, सुख्खा हुने जस्ता समस्या देखिन्छ । तपाईको पनि यस्तै समस्या छ ? यदि त्यसो हो भने घरमै बसेर सो समस्या हल गर्नको लागि लोकपथले केहि टिप्स बटुलेको छ ।

यसरी जोगानुस् जाडोमा ओंठलाई फुट्नबाट

-हरेक साँझ सुत्नेबेलामा महलाई सफा कपासले ओठमा लगाएर सुत्ने ।

-२४ घण्टासम्म रहने, पानीले घामले केहि नहुने भन्दै विज्ञापन गरिएका लिपिस्टीक जाडोमा कमै मात्रामा प्रयोग गर्ने ।

– लिप बामको प्रयोग नियमित रूपमा गर्ने ।

-हलुका रुपमा पेट्रोलियम जेली लगाएर मसाज गर्ने

-तिलको तेललाई मनतातो बनाई बारम्बार लगाउनाले पनि फाइदा पुग्छ ।

-ओंठ फूट्ने वा सुख्खा हुने समस्या कम गर्नलाई बाहिर हिँड्दा मास्क लगाउनु पर्छ।

-कागतीको रसमा ग्लिसरिन मिसाएर ओठ मसाज गर्दा ओंठ फूट्दैन ।

-पानी र फ्रुट जुस प्रशस्त मात्रामा सेवन गर्नुपर्छ ।

-जिब्रोले ओठ छोईरहने तथा थुक लगाउने बानी छोड्नुपर्छ ।

-धेरै तातो र धेरै पीरो खानेकुरा खानुहुदैन ।

सुख्खा तथा फुटेको छालाको स्याहार समयमै नगर्ने हो भने त्यसले विभिन्न एलर्जीहरुको जोखिम बढाउँछ। यो समस्याबाट बच्न वा कम गर्दै लैजान चिल्लो बनाउने घरमै पाइने नौनी वा नरिवलको तेल लगाउन सकिन्छ। तर घरमा यी चिजहरु छैनन् भने बजारमा पाइने केही क्रिमहरुको प्रयोग गर्न सकिन्छ।

भ्यासलिन तथा मोइस्चराइजिङ क्रिमको प्रयोग गर्न सकिन्छ। यी क्रिमले छालामा पानीलाई बचाएर राख्ने काम गर्छ। बजारमा धेरै कम्पनीका क्रिमहरु उपलब्ध छन्। ब्राण्डेड वा महँगो क्रिम नै प्रयोग गर्नुपर्छ भन्ने सोच पनि गलत हो, तर गुणस्तर भने त्यसको पहिलो सर्त हुनुपर्छ।

भ्यासलिन वा मोइस्चराइजिङ क्रिम लगाउँदा ध्यान दिनुपर्ने कुरा भनेको यो लगाउनुपुर्व अनुहार वा हातगोडाको छाला हलुका भिजाउनु जरुरी हुन्छ। यी क्रिमले छालाबाट पानी उडेर जानबाट रोक्छ र पानीलाई सञ्चय गरेर राख्छ। छालामा भएको सुख्खापनको अवस्था हेरेर दिनमा एक देखि पाँचपटकसम्म यी क्रिमहरु लगाउन सकिन्छ।

ओठ फुट्ने वा सुख्खा हुँदैमा कुनै ठूलो जोखिम रहँदैन। त्यसैले एउटा लिप बाल्म लगाउँदैमा ठिक हुन्छ भने त्यो गर्न अल्छी मान्नु हुँदैन। बजारमा भ्यासलिन, निभिया, हिमालय, अस्टबेरी, भिएलसिसी, लोटस, ओसिया, न्युलुक्स लगायत ब्राण्डका क्रिमहरु उपलब्ध छन्। यी क्रिम मुहारमा प्रयोग गर्नुपूर्व हात सफा हुनुपर्छ। पाखुरा, घाँटीजस्ता घाम पर्ने अन्य अंगमा पनि थोरै मात्रामा लगाउन सकिन्छ। शरीरमा कुनै पनि प्रकारको प्रतिकुलता नल्याउने क्रिमलाई चाहेको स्थानमा लगाउन सकिन्छ।

प्रकाशित मिति December 9, 2019

प्रतिकृया दिनुहोस