सरकारको नियम : अब जुनै क्षेत्रमा महिलालाई गलत गर्दिन भन्ने पुरुषले सपथ खानुपर्ने

काठमाडौ । पछिल्ला दिनहरुमा समाजमा महिला हिंसाका घटनाहरु लगातार बढ्दै गइरहेका छन् । यसलाई रोक्नका लागि सरकारले अनेक उपायहरु लगाइरहेको छ । यो बीचमा नयाँ दिल्ली सरकारले केटीहरूसँग राम्रो केटाहरूलाई शपथ दिनेछ ।

भारतीय वाणिज्य तथा उद्योग महासंघ (फिक्की) सम्बन्धी एक कार्यक्रममा मुख्यमन्त्री अरविन्द केजरीवालले यो घोषणा गरेका हुन् । आम आदमी पार्टीको दिल्ली सरकारको निर्णय यस्तो बेला आएको छ जब हैदराबाद र उन्नाव कर’णी पी’डितको मृ’त्युपछि पूरा देश क्रो’धित छ ।

उनले भने, ‘आउँदो दिनमा दिल्लीका सबै स्कूलमा केटाहरूको शपथ लिइनेछ । यसमा उसले भन्नुपर्नेछ कि ऊ केटीसँग कहिल्यै गलत गर्दिन । केटीहरूले आफ्ना भाइहरूसँग कुरा पनि गर्नुपर्नेछ र यदि उनीहरूले केटीसँग गल्ती गरेको छ भने उनीहरूलाई बहिनी भनेर सम्बोधन नगरोस र घर फर्केर नजाऊन् ।’

कार्यक्रममा केजरीवालले भने कि महिला दु’र्व्यवहार र ब’लात्का’रका घटनाहरूलाई कम गर्न सकिन्छ । तर यसको लागि प्रहरी भित्र परिवर्तनको साथ, ध्यान घर पनि दिनु पर्नेछ। विशेष गरी अभिभावकले आफ्ना छोराहरूसँग कुरा गर्नुपर्दछ ।

दिल्लीका मुख्यमन्त्रीले कार्यक्रममा महिला सुरक्षालाई अझ सुदृढ पार्न भनेका छन । छिट्टै हाम्रो सरकारले राजधानीका ती क्षेत्रहरूमा दुई लाख भन्दा बढी स्ट्रिट लाइटहरू स्थापना

प्रकाशित मिति December 14, 2019

प्रतिकृया दिनुहोस