सुखमय यौ’न जीवनका लागि राती १० बजे पछि याै’न स’म्बन्ध राख्नु गलत

सूचना दैनिक
शुक्रबार, माघ १०, २०७६

शारी’रिक स्वास्थ्यमा समेत फाइदा, जथाभावी वा जुनसुकै अवस्थामा गरिने यौ’न क्रियाबाट दम्पतीले यस्तो लाभ उठाउन सक्दैनन् । यसका लागि सही समय, स्थान मुड सबै कुरा आवश्यक हुन्छ । शारी’रिक स’म्बन्धबाट चरो’मत्कर्षमा पुग्नु फरक कुरा हुन् ।

शारी’रिक सम्बन्ध’बाट दम्पतीहरु तृ’प्त हुन चाहन्छन् । यद्यपी कतिपय अवस्थामा शा’रीरि’क स’म्बन्धले त्यस किसिमको सन्तुष्ट दिदैन । कतिपय अवस्थामा गरिने शा’रीरिक स’म्बन्धले नराम्रो नतिजा पनि दिन सक्छ । किनभने यसका लागि दुबै जना उत्तिकै उत्सुक र सक्रिय हुनुपर्छ ।

शारी’रिक र भावना’त्मक दुबै रुपले तयार हुनुपर्छ । त्यसैले कोहीपनि चाहँदैनन् कि आफ्नो शारी’रिक स’म्बन्धले खराब स्थिती पैदा होस् । यस किसिमको यौन सम्बन्धले दम्पतीको यौ’न जीवन खल्लो बनाइदिन सक्छ ।

खासमा मान्छेमा कामवासनाको स्तर अलग अलग हुन्छ । यसका साथै यौ’न स’म्बन्धमा समयले पनि भूमिका खेल्छ । अर्थात कुन समयमा तपाईं शारी’रिक सम्ब’न्ध बनाउँदै हुनुहुन्छ ? त्यसले तपाईंको यौ’न सन्तुष्टिमा प्रभाव पार्छ ।

कतिपय दम्पती मध्यरात वा घर परिवारका सबैजना सुति’सकेपछि यौ’न स’म्बन्ध बनाउनका लागि अनु’कुल समय ठान्छन् । जस्तो कि, रातको ९ बजे । वा १० बजे । यद्यपी यो समय नै आफुलाई अनुकल लाग्छ भने एकपटक सोच्नुपर्ने हुन्छ । केही अध्ययनबाट थाहा भएको कि उक्त समय सयनमा सुखद पल महसुष गर्नका लागि अनुकल हुँदैन ।

के भन्छ अध्ययन ?
फ्रन्टियर्स इन साइकोलोजी गरेको अध्ययनमा पाइयो कि युकेका धेरैजसो दम्पती रातको ९ बजेदेखि १ बजेसम्मको समयमा शारी’रिक सम्ब’न्ध बनाउँछन् । यी दम्पतीले जब पोल सर्वेमा भाग लिए तब थाहा भयो कि उनीहरुले यौ’नमा पूर्ण सन्तुष्टि हासिल गर्न सकेकै थिएनन् । ४० प्रतिशतभन्दा कम दम्पतीले राम्ररी यौ’न सुखभोग गर्न पाएका थिएनन् ।

यसको पछाडि के कारण छ त ?
रातको समय शारी’रिक विश्रामको समय हो । यतिबेला हाम्रो शरीर मर्मत कार्यमा लागेको हुन्छ, ताकि भोलिको दिनमा आफुलाई तयार राख्न सकौं । त्यसैगरी यौ’नका लागि हाइ इनर्जी जरुरी हुन्छ, ताकि पर्फमेन्स राम्रो हुन सकोस् ।

के हो कारण ?
मान्छेको बडी क्लक र यौ’न स’म्पर्क गर्नुसँग सम्बन्ध जोडिएको छ । खासगरी यसले हर्मो’न र उ’त्तेजनामा प्रभाव पार्छ । दिनभरको श्रम, थका’नपछि रातको समयमा शरीर त’नावमुक्त रहनका लागि विश्रामको जरुरत हुन्छ । त्यसैले शरीरले विश्राम खोजिरहेको बेला यौ’न स’म्पर्क गर्दा त्यसबाट पूर्ण सन्तुष्टी प्राप्त गर्न सकिदैन ।

के हो त यसको विकल्प ?
अतिरिक्त काम गर्नका लागि शरीरलाई उर्जा आवश्यक हुन्छ, ठिक त्यसैगरी सक्रिय यौ’न जीवनका लागि शरीरमा इनर्जी लेभल राम्रो हुनुपर्छ । त्यसैले बिहानको समयमा यौ’न स’म्बन्ध बनाउनु बढी उपयुक्त हुन्छ । बिहानको समयमा बनाइने शारी’रिक स’म्बन्ध राम्रो मात्र हुँदैन, यसले पूर्ण सन्तुष्टि पनि दिलाउँछ ।

राती तपाईं निद्राको अवस्थामा हुनुहुन्छ, तब पनि शरीरलाई सक्रिय गराउनुहुन्छ । जबकी यतिबेला शरीरले दिनभर खर्चेको उर्जा सञ्चय गर्ने र मर्मत गर्ने काम गरिरहेको हुन्छ । यस्तो अवस्थामा शारी’रिक सम्बन्ध बनाउनु भन्दा बिहानको समयमा शारी’रिक स’म्बन्ध बनाउन धेरै उत्तम हुन्छ ।