ग्यास लिक हुँदा एकै परिवारका ५ जनासहित ७ जनाको मृ-त्यु : घातक ग्यासबाट यसरी बचौँ

काठमाडौ । ग्यास लिक हुँदा एकै परिवारका ५ जनासहित ७ जनाको ज्यान गएको छ । भारतको उत्तर प्रदेश राज्यको सीतापुरमा आज बिहान ७ जनाको लाश भेटिएको अधिकारीहरुले जानकारी दिएका छन् । उत्तर प्रदेश सीतापुर जिल्लाको कार्पेट कारखानामा ७ जना मृत भेटिए । मृतक मध्ये ५ एकै परिवारका थिए । कारखानामा रसायन प्रयोग गरिन्छ । यस कारणले गर्दा, बुधबार राती ग्यास चुहावट भएको सम्भावना गरिएको छ ।

त्यहाँ नजिकै एक रासायनिक कारखाना पनि छ । दुबै कारखानाहरु विश्व क्षेत्रको जलालपुर गाउँमा अवस्थित छन् । घटना पछि सयौं मानिसहरू घटनास्थलमा जम्मा भएका छन् । यस पछि, प्रहरीले वरपरको क्षेत्र खाली गर्यो । स्टेशन इन्चार्ज अजय रावतले बताए कि यस कारखानाको मालिक इजहारुल हुन् । घटनास्थलमा उद्धार समस्याहरूको सामना गर्दैछ । स्वास्थ्य विभाग र प्रशासनका टोलीहरू अनुसन्धानका लागि आएका छन् । ग्यासको प्रभावले कारखाना वरिपरि ५ कुकुरहरू सहित गाईवस्तुहरूको पनि म’रेका छन् । त्यस क्षेत्रमा गन्ध फैलिएको कारण मानिसहरू आतंकीत छन् । कानपुर निवासी ५० वर्षीय अतीक यहाँ गार्डको काम गर्दै आएका थिए । उनको सिंगो पविार नै यहाँ बस्दै आएको थियो ।

अतीकसँगै ४० वर्षीया पत्नी सायरा, १२ वर्षीया छोरी आयशा, ८ वर्षीय छोरा अफरोज, १८ महिनाका छोरा फैशलको ज्यान गएको हो । यसबाहेक अन्य दुई जनाको पहिचान पहलवान र मामाको रूपमा भएको छ । घटनाबारे आवश्यक अनुसन्धान भइरहेको छ ।

खाना पकाउने सिलिण्डर प्रयोग गर्दा यी कुरामा ध्यान दिनुहोस्
दैनिक खाना पकाउने ग्यासको प्रयोग भइरहेको हुन्छ । ग्याँस सिलिन्डर राम्रो चेक जाँच नगर्नले कहिलेकाँही ग्यास चुहिने, सिलिन्डर पड्किने खतरा रहन्छ । एलपिजी ग्यास कसरी प्रयोग गर्ने भन्नेबारे यि कुरामा ध्यान दिनुस् :

ग्यास सिलीन्डर प्रयोग गर्दा सधै नेपाल सरकारबाट मान्यता प्राप्त कम्पनिबाट अनुमोदित ग्यास प्रयोग गर्नुहोस् । रेग्युलेटर किन्दा जहाँ पायो त्यहिबाट नलिनुस् । सहि चेक जाँच गरेर मात्र रेग्युलेटरको प्रयोग गर्नुस् ।

नयाँ सिलीन्डर प्रयोग गर्दा सिल जाच गर्नुस् । यदि तपाई ग्यांस प्रयोग कसरी गर्ने अनविज्ञ हुनुहुन्छ भने ज्ञान प्राप्त व्यक्तिको सहयोग लिनुस् ।
डेलिभेरि ट्युव र रेगुलेटर समयसमयमा मर्मत गर्नुस् । यो काम आफै नभई डिस्टिव्युटर मेकानिकलाई जिम्मा दिनुस् । अरु समय अथवा ग्यास प्रयोग गरिसकेपछि रेग्युलेटर बन्द गर्न नविर्सिनुस् । सिलीन्डर राख्दा भुइभन्दा माथि हल्का अग्लो ठाउँमा ठाडो पारेर हावा छिर्ने ठाउँमा राख्नुपर्दछ ।
सिलिन्डर ग्यांस स्टोभ नजिकै राखिनु हुदैन । यस्तोमा ग्यांस लिक भए आगोलाग्ने सम्भावना बढि हुन्छ । सिलिन्डर तातो वस्तुबाट टाढा राख्नुस् । यसरी सिलीन्डर पड्कने डर कम हुन्छ ।

यदि ग्यास चुहिरहेको छ भने तुरुन्त झ्याल ढोका खोल्नुस् । अगरबत्ती, मैनबत्ति, ग्यासको रेगुलेटर समेत बन्द गर्नुस् । साथै कोठामा ग्यांस लिक भए बत्तीको स्वीच नचलाउनुस्, स्वीच अन(अफ हुँदा उत्पन्न हुने झिल्काले ग्यांस सल्कन सक्छ।
एलपिजी ग्यास हावा भन्दा पनि बढि गह्रौ हुने भएकोले लिक भएमा यो जमिनको नजिक थेग्रिएको हुन्छ । त्यसैले चारैतिरबाट हावा पास हुन दिनुस् ।
ग्यास चुहिएको जांच गर्न कहिल्यै पनि सलाइको प्रयोग नगर्नुस् । सुरक्षित जाचको लागी हातको औला सिलीन्डरको मुखमा लगाउनुस् । यसले ग्यास लिक भए नभएको थाहा पाउन सकिन्छ

प्रकाशित मिति February 8, 2020

प्रतिकृया दिनुहोस