भारतले दियो चीनलाई यति ठुलो झड्का

काठमाडौँ : भारतले कुनै पनि चिनिया कम्पनीका टेलिकम उपकरणमा प्रतिबन्ध लगाउने भएको छ । चीनविरूद्ध ‘ट्रेड वार’मा उत्रिन खोज्दै भारतले कुनै पनि केन्द्रिय टेलिकम्पनीहरुलाई चिनिया कम्पनीका सामान किन्नबाट रोक लगाउने जनाएको छ ।

लद्दाखमा भएको सैनिक भिडन्तपछि भारतले चीनसँग बदला लिन यस्तो निर्णय गरको हो । निर्णयअनुसार विश्वकै टप मोबाइल कम्पनीका रुपमा रहेको हुवावे र अर्काे मोबाइल कम्पनी जेडटिइबाट अब भारतीय टेलिकम्पनीहरुलाई सामग्री किन्न पाउने छैनन् । साथै भारतले ‘भारत सञ्चार निगम र माहानगर फोन निगम’बाट फोरजीका उपकरणका लागि आह्वान गरेको टेन्डरबाट पनि चाइनीज भेन्डरलाई हटाउने तयारी थालेको छ ।

स्रोतका अनुसार भारतमा टेलिकम कम्पनीहरुको कारोबार झण्डै २० हजार करोड रुपयाँ बराबरको छ । त्यसको एक चौथाइ चिनिया कम्पनी हुवावे र जेडटिइले ओगेटेका छन् ।

भारतको सोही निर्णयले चिनिया कम्पनीहरुलाई झण्डै ५ हजार करोड (करिब ५ खर्ब) को झड्का लाग्ने अनुमान छ । बुधबार बसेको भारतीय उच्च स्तरको बैठकले नै चीनसँग व्यापारिक द्वन्द्व सुरु गर्ने निर्णय गरेको भारतीय अधिकारीहरुले बताएका छन् ।

प्रकाशित मिति June 19, 2020

प्रतिकृया दिनुहोस