ट्रम्पको विनाशको कारण कोरोना खोपको सुरक्षाबारे वैज्ञानिकहरू चिन्तित भए,

कोविड १९ को खोप अहिलेसम्म प्राप्त भएको छैन, तर करोडौं खोपहरू बनाउने र दिने सम्पूर्ण खाका संयुक्त राज्य अमेरिकाले तयार पारेको छ। यति ठूलो पैमानेमा उत्पादन योजनाको बीचमा, केही प्रख्यात वैज्ञानिकहरू बारम्बार खोपको सुरक्षाको बारेमा प्रश्नहरू उठाउँदैछन्।

कोरोना भाइरसको महामारीको लागि खोपको विकास गर्न हाल भइरहेको प्रतिस्पर्धा इतिहासमा कहिल्यै देखिएको छैन। विश्वका सबै ठूला बहुराष्ट्रिय कम्पनीहरू, नेटवर्क र खोप क्षेत्रमा अन्तर्राष्ट्रिय संस्थाहरू साझेदारहरू छन्। यति मात्र होइन, अमेरिकी राष्ट्रपति ट्रम्पले मध्य मेमा अपरेसन वार्प स्पीडको घोषणा गरे, खोप दौड र दौडलाई तीव्र पार्दै।

यस अभियानमा अमेरिकाका ठूला स्वास्थ्य संस्थाहरू मात्र संलग्न छैनन्, रक्षा, ऊर्जा र कृषि आदि विभाग पनि यसमा थपिएको छ। यो एक सार्वजनिक निजी साझेदारी हो। त्यसकारण, निजी एजेन्सीहरू पनि संलग्न छन्। यसमा, मुख्य सल्लाहकार पदमा विवादास्पद नियुक्ति एक व्यक्तिबाट गरिएको छ जुन सबैभन्दा ठूलो खोप बहुराष्ट्रियसँग निकट सम्बन्ध छ।

यसको उद्देश्य मध्येको एक यो छ कि जनवरी २०२१ सम्ममा मिलियन कोविड – १ खोपहरू तयार पारिएक । उत्पादन प्रक्रियाको जिम्मेवारी सेनाको एक ठूलो जनरललाई दिइन्छ। यो पनि अचम्मको तथ्य हो कि खोप अहिलेसम्म विकसित भएको छैन र यसको लाखौं खोपहरू बनाउने समय लागिरहेको बतायका छन् । केही कम्पनीहरूले यसको स्वीकृति बिना खोपको लाखौं र समयसीमा उत्पादन गर्ने प्रक्रियामा संलग्न भयका छन्।

यसैबीच, केही प्रतिष्ठित वैज्ञानिकहरू बारम्बार खोपको सुरक्षाको बारेमा प्रश्नहरू उठाउँदैछन्। हालका दशकहरूमा त्यहाँ सयौं व्यक्तिहरू (विशेष गरी बच्चाहरू) मारिए र खोपको सुरक्षामा लाखौं दर्दनाक प्रतिकूल प्रभावहरूको बेवास्ता गरिएको रिपोर्ट छ। राष्ट्रपति ट्रम्पले कोविड १९ को खोपको गति बढाउने योजना गरेझैं राष्ट्रपति जेरल्ड फोर्डले केही दशक पहिले स्वाइन फ्लूको लागि दौड लगाएका थिए।

प्रकाशित मिति June 27, 2020

प्रतिकृया दिनुहोस